DOLAR
32,5038
EURO
34,6405
ALTIN
2.493,13
BIST
9.530,47
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
24°C
Ankara
24°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
21°C
Cuma Yağmurlu
21°C
Cumartesi Açık
18°C
Pazar Parçalı Bulutlu
21°C

Kosova Türklerinin sorunlarına ışık tutan proje

Ege Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Gazetecilik Kısmı Basın Yayın Tekniği Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Çatalcalı Ceylan’ın yürütücülüğünü yaptığı “Kosova Basın Tarihi Çalışmalarında Kelamlı Tarih ve Metin Madenciliği Yoluyla, Tan (1969-1999) ve Yeni Devir Gazete (1999-2008) Haberlerinde Kosova Türklerinin Temsili” isimli proje tamamlandı.

Kosova Türklerinin sorunlarına ışık tutan proje
22.02.2024 14:48
0
A+
A-

Ege Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Gazetecilik Kısmı Basın Yayın Tekniği Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Çatalcalı Ceylan’ın yürütücülüğünü yaptığı “Kosova Basın Tarihi Çalışmalarında Kelamlı Tarih ve Metin Madenciliği Yoluyla, Tan (1969-1999) ve Yeni Devir Gazete (1999-2008) Haberlerinde Kosova Türklerinin Temsili” isimli proje tamamlandı.

Kültür Bakanlığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından memleketler arası dış paydaş projesi olarak yürütülen araştırmada, Ege, Prizren ve Priştine üniversitelerinden 7 araştırmacı vazife aldı.  Projede, Ege Üniversitesi Bağlantı Fakültesi  öğretim üyeleri Doç. Dr. Ayşe Çatalcalı Ceylan, Doç. Dr. Tolga Çelik, Dr. Ögr. Üyesi Soner Yağlı ve Prizren Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elsev Brina Lopar yer alırken Ayla Karataş, Sümeyye Akdağ ve Esin Muzbeg ise araştırmacı olarak vazife aldı.

İlişkiler ağı ve toplumsal değişim süreci gözler önüne serildi

Doç. Dr. Ayşe Çatalcalı Ceylan’ın yürütücülüğünü yaptığı projede, 1969-1999 yılları ortasında Tan ve 1999-2008 yılları ortasında Kosova’da Türkçe olarak yayımlanan Yeni Periyot gazetelerinin, Türk topluluklarının yaşadığı toplumsal değişim sürecinin yazılı basında nasıl sunulduğu ve aktör ağ teorisine nazaran nasıl alakalar ağı oluşturulduğu incelendi. Proje kapsamında, Tan ve Yeni Periyot gazetelerinde çalışan 10 gazeteci ile kelamlı tarih çalışması yapıldı. Ayrıyeten gazetelerde periyodun haberleri metin madenciliği yoluyla derinlemesine incelendi. Haberler, aktör-ağ teorisi bağlamında ele alınarak, Türk topluluklarına ait kültür-sanat, iktisat, politika-siyaset, eğitim ve lisan problemlerine ait ortaya çıkan münasebetler ağı irdelendi. Projede, Kosova’daki Türk topluluklarının bilhassa Türkiye ile kurulan alakalarına de  dikkat çekildi.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Kosova Türkeri’nin Basın Tarihi: Bir Devrin Şahitleri Anlatıyor

Projede kelamlı tarih çalışmasına, Tan gazetesinden, gazeteciler Reşit Hanadan, Enver Baki, Şerafettin Ömer, Altay Suroy, Aziz Özgür ve Yeni Dönem’den Taner Güçlütürk, Enis Tabak, Esin Muzbeg, Orhan Lopar ve İstek Bütüç katıldı. Kelamlı tarih çalışmasına katılan gazetecilerin röportajları doğrultusunda, periyoda Tan ve Yeni Devir gazetelerinin tanıklık ettiği, fakat gazetelerin kapanmasının akabinde Türk topluluklarının problemlerinin duyurulmasına dair büyük bir kayıp yaşandığı anlatıldı.

“5 alanda büyük sorun var”

Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Ayşe Çatalcalı Ceylan, Türk topluluklarının geçmişten günümüze var olan sıkıntılarının, “Eğitim”, Kültür-sanat”, Politika-siyaset”, “Türk dili” ve “Ekonomi” olarak 5 ana hususta incelendiğini belirtti. Doç. Dr. Çatalcalı Ceylan, incelenen haberlerde Türkiye’nin dayanağının ön planda olduğunu vurgularken araştırmanın, bilhassa Türk lisanının yaşatılması uğraşında eğitime dair adımların artırılması gerektiğini ortaya çıkardığını söyledi.

Yürütülen araştırma ile ilgili bilgi veren Prizren Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Elsev Brina Lopar, yazılı gazetelerin tekrar hayat bulması gerektiğini tabir etti. Doç. Dr. Lopar, “Günümüzde dijital alanda gelişmeler olsa da Kosova’da yazılı gazeteler tekrar Türk topluluğunun sesi olmalıdır. Medya alanı Kosova’da güçlendirilmelidir. Çünkü her alanda problemlerin duyurulması, tahlil imkanlarının bulunması medya ile olmaktadır. Türkiye’nin katkısıyla oluşturulan gazeteler ve istihdam edilen gazeteciler aracılığıyla buradaki yaşama tanıklık edilmelidir” dedi.

“Türk lisanı kullanımı ve ekonomik dayanak artırılmalı”

Doç. Dr. Tolga Çelik ve Dr. Öğretim Üyesi Soner Yağlı ise, projede haberlerin metin madenciliği yoluyla incelendiğine dikkat çekerek, Kosova’daki Türk topluluğunun problemleri ve muhtaçlıklarının bilhassa ağ teorisi bağlamında kurulan bağlantılar ağını gözler önüne serdiğini belirttiler.  Doç. Dr. Tolga Çelik, “Türkçe eğitim veren kısımların artırılması istendi. Türk lisanının öğrenilmesi ve geliştirilmesi için dayanak talep edildi. Ayrıyeten, kültür sanat meselelerine ait; Türk kültürünün yaşatılması için düzenlenmesi planlanan etkinliklere maddi dayanak sağlanması gerektiği belirtildi” dedi.

“İlişkiler ağı önemli”

Dr. Öğretim Üyesi Soner Yağlı da projede,  Türk topluluğunun kültürel kimliğini müdafaası ve geliştirmesi için fırsatlar yaratılması gerektiğini belirtti. Politika-siyasete dair sorunların Kosova’daki Türk topluluğunun kimlik meseleleri, seçme ve seçilme hakları, Avrupa Birliği ile münasebetler üzere çerçevelerde toplandığı belirten Dr. Öğretim Üyesi Yağlı, Türkiye ile kurulan alakaların bu manada bedelli ve kıymetli olduğu vurgulandı

         Projede, Türkiye ile ticaret bağlantılarının geliştirilmesi ve ekonomik katkının artırılması için çeşitli teklifler sunuldu. Türkiye’nin Kosova’daki Türk topluluğuna yönelik yatırım ve takviyelerinin devam etmesi istendi. Proje, Kosova’daki Türk topluluğunun sıkıntılarını ve gereksinimlerini belirlemek, Türkiye ile bağlantılarını güçlendirmek ve Türk kültürünü ve lisanını yaşatmak için tahlil teklifleri sunması açısından başarılı bulundu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.