DOLAR
31,0391
EURO
33,6226
ALTIN
2.032,18
BIST
9.374,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
15°C
Ankara
15°C
Açık
Pazar Az Bulutlu
14°C
Pazartesi Az Bulutlu
15°C
Salı Açık
15°C
Çarşamba Açık
16°C

DEÜ’den Spor Bilimlerine üç yeni yatırım

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Seferihisar’da bulunan DEÜ Fevziye Hepkon Spor Bilimleri ve Atlet Sıhhati Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesine üç yeni araştırma laboratuvarı kazandırdı

DEÜ’den Spor Bilimlerine üç yeni yatırım
11.02.2024 04:36
0
A+
A-

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Seferihisar’da bulunan DEÜ Fevziye Hepkon Spor Bilimleri ve Sportmen Sıhhati Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesine üç yeni araştırma laboratuvarı kazandırdı. Hem ferdî hem de grup atletlerine yönelik kapsamlı performans tahlili ve araştırma hizmetleri sağlayacak olan laboratuvarların açılış programında konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Spordaki yükselişi ve başarılarıyla dikkat çeken Araştırma Üniversitemiz, spor bilimleri ve atlet sıhhati uygulamalarında kat ettiği aralığın bir nişanesi olarak, birebir vakitte bilimin ışığında sağlıklı bir toplum için atılan adımların somut bir göstergesi olan 3 yeni araştırma laboratuvarımızı spor topluluğuyla paylaşmaktan memnunluk duymaktadır” dedi.

Sahip olduğu altyapı ve imkanlarıyla spor bilimlerinde Türkiye’nin değerli markalarından birisi olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), bu alandaki yatırımlarına yenilerini ekledi. İzmir geneline yayılan yerleşkeleriyle kentle bütünleşik bir yapıda olan DEÜ, spor ekosisteminin değerli yatırımlarını barındıran Seferihisar ilçesinde üç yeni araştırma laboratuvarının açılışını yaptı. İlçede bulunan Fevziye Hepkon Spor Bilimleri ve Sportmen Sıhhati Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesine kazandırılan, hem kişisel hem de grup atletlerine yönelik kapsamlı performans tahlili ve araştırma hizmetleri sağlayacak olan İnsan Performans, İzokinetik ve Spor Biyomekaniği laboratuvarlarının açılış merasimine; DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, İzmir Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Murat Eskici, Urla Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Hüseyin Solmaz, Seferihisar İlçe Jandarma Kumandanı Yzb. Abdülkadir Şimşek, Seferihisar Necat Hepkon Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Onur Hakoğlu, DEÜ Üst İdaresi, DEÜ akademik ve idari takımı, öğrenciler ve DEÜ atletleri katıldılar.

 

KAPSAMLI TAHLİLLER ORTAYA KOYACAK

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Açılış programında konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, DEÜ’nün Fevziye Hepkon Spor Bilimleri ve Atlet Sıhhati Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesine son teknolojik altyapıyla kazandırılan laboratuvarların, Türkiye’de bu alandaki sayılı laboratuvarlardan olduğunu vurguladı. DEÜ’nün üç yeni laboratuvar hizmetinin hem ferdi hem de ekip atletlerine yönelik kapsamlı performans tahlilleri ortaya koyacağını, böylece öğrencilere, akademik araştırmalara ve toplum sıhhatine yönelik değerli çıktılar elde edileceğini belirten Rektör Hotar, “Bilim ve sıhhatin bir ortada olduğu, bilhassa topluma ve spor topluluğuna önemli yansımaların olacağı merkezimizin açılışında bir ortadayız. Spordaki yükselişi ve başarılarıyla dikkat çeken Araştırma Üniversitemiz, spor bilimleri ve atlet sıhhati uygulamalarında kat ettiği aranın bir nişanesi olarak, tıpkı vakitte bilimin ışığında sağlıklı bir toplum için atılan adımların somut bir göstergesi olan 3 yeni araştırma laboratuvarımızı spor topluluğuyla paylaşmaktan memnunluk duymaktadır” dedi.

 

ÖNEMLİ BAŞARILARA YER HAZIRLAYACAK

DEÜ’nün Seferihisar’daki üç yeni laboratuvar hizmetinin spor kulüplerine ve atletlere sağlayacağı katkılar sayesinde ulusal ve memleketler arası seviyede yeni başarılara yer hazırlayacağını tabir eden Rektör Hotar, “Laboratuvarlarımız tıpkı vakitte Ulusal kadrolarımıza ve spor kulüplerimize sportmen yetiştiren Üniversitemizin topluma ve spor topluluğuna ulusal ve milletlerarası seviyede önemli yansımalarının olacağı merkezler olarak da dikkat çekiyor. Merkezimizde yürütülen çalışmaların temelinde, atletlerin performansını en üst seviyeye çıkarmanın ve sıhhatlerini muhafazanın yanı sıra; akademik araştırma ve eğitime de kıymetli katkılar sağlama maksadı yatmaktadır. Burada Fakültemiz hocaları gençlerimizi izliyor, yeteneklerini fark etmeye çalışıyor ve gerekli yönlendirmeleri yapıyor. İşte bugün açılışlarını yaptığımız laboratuvarlarımız da bu tarafta kıymetli referanslar sağlayacak. Multidisipliner çalışacak laboratuvarlarımız, Tıp Fakültemizle de koordineli olacak. Burada yapılacak iş birlikleri İzmir’in spor potansiyeline, ekiplerine ve atletlerine katkı sunacağı üzere topluma da değerli faydalar sağlayacak” bilgisini paylaştı.

Rektör Hotar konuşması sırasında ayrıyeten, programa iştirak sağlayan İzmir Voleybol Erkekler Bölgesel Ligi’ni namağlup tamamlayan DEÜ voleybolcularını tebrik etti. Rektör Hotar, “Namağlup kadromuz bahsettiğim durumun en uygun örneklerinden biri. Kendilerini ve son bir ayda sporun farklı branşlarında DEÜ olarak elde ettiğimiz 9 altın madalya için tüm atletlerimizi kutluyoruz. Sportmenlerin bilimsel çıktılar ışığında performanslarını ölçme, eksiklerini belirleyerek geliştirme ve sağlıklı kalmalarını sağlayacak laboratuvarlarımızın kurulmasındaki tensipleri için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, emeği geçen tüm hocalarımıza, idari çalışanımıza, kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyor; yeni hizmet ünitelerimizin Üniversitemize, spor topluluğuna, öğrencilerimize ve tüm Türkiye’ye iyi olmasını diliyoruz” diye konuştu.

 

HOTAR’A TEŞEKKÜR

Açılış programında konuşan İzmir Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Murat Eskici, spora katkılarından ötürü Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’a teşekkür ederek, “Sayın Rektörümüzün öncülüğünde kentimizde gerçekleşen bu spor yatırımlarından ve gelişmelerinden son derece memnuniyet duyuyoruz. Kendisine, ilimiz ve ülkemiz ismine sporun gelişimine sunduğu katkılar, yatırımlar, altyapı imkanları ve spora verdiği ehemmiyet için teşekkür ediyoruz” dedi.

DEÜ Necat Hepkon Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Fethi Arslan, Fakülte çalışmalarına ve DEÜ’nün spor yatırımlarına yönelik bilgiler paylaştığı konuşmasında, “Son yatırımlarımızla birlikte öğrencilerimize ve atletlerimize geniş alanda imkanlar sağlamış olacağız. Bugün açılışını yaptığımız laboratuvarlarımız, Sayın Rektörümüzün tabir ettiği özelliklerinin dışında, kardiyovasküler hastalıklara ve obeziteye yönelik çalışmalarıyla da hastalığa yönelik değerli çıktılar sağlayarak tehlikelere karşı tedbirler alınmasını sağlayacak. Bu datalar ışığında Tıp Fakültemiz koordinesinde tedavi metotları geliştirilecek. Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Nükhet Hotar’a, bizlere bugüne kadar sunduğu tüm imkanlar ve dayanaklar için teşekkür ediyoruz” halinde konuştu.

Programda ayrıyeten DEÜ Fevziye Hepkon Spor Bilimleri ve Atlet Sıhhati Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hikmet Gümüş, açılışı yapılan laboratuvar merkezlerinin sportmenler ve ulusal kadro oyuncuları için değerli birer cazibe merkezi olacağını kaydetti. Gümüş, merkezlerdeki imkanların Türkiye’de sonlu sayıda merkezde olduğunu belirtti ve Rektör Hotar’a katkıları için teşekkür etti.

Merkez Kurucu Müdürü ve Necat Hepkon Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Tolga Şahin ise konuşmasında, “Sayın Rektörümüzün harika eforları ve uğraşlarıyla büyümesini sürdüren Üniversitemiz, spor bilimlerinde de hayli argümanlı bir pozisyona geldi. Bizler de kendisinin açtığı yolda ülkemize ve milletimize hizmet etmeye hazırız. Kendisine teşekkür ediyoruz” tabirinde bulundu.

DEÜ’nün yeni laboratuvar hizmet ünitelerinin açılışı, kurdele kesilerek yapıldı. Açılışın akabinde merkez içindeki laboratuvarlar, programa katılanlar tarafından gezildi

 

LABORATUVARLAR NE İŞE YARIYOR?

DEÜ’nün Fevziye Hepkon Spor Bilimleri ve Atlet Sıhhati Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesine kazandırdığı İnsan Performan Laboratuvarı’nda, sportif performansla kontaklı fizikî uygunluğun kıymetlendirilmesi amaçlanmaktadır. Spordaki ihtiyaçlara uygun idman yüklerinin bulunması ve sportmen kapasitesinin takibi için performans testleri uygulanmaktadır. İzokinetik Kuvvet Laboratuvarı’nda, belirlenmiş ve sabit bir açısal süratte dinamik olarak maksimal yapılan yüklenmelerin izokinetik aygıtlarla ölçülmesi yapılır. Sakatlık riski düşüktür ve rehabilitasyon gayesi ile de kullanılmaktadır. Objektif sonuçları vermesi nedeniyle kullanım alanı ve sıklığı giderek artmaktadır. Biyomekanik Laboratuvarı ise yüksek kaliteli ölçüm ekipmanlarıyla dizayn edilmiş eğitim ve araştırma hedefiyle hizmet veren bir uygulamalı bilim laboratuvarıdır. Bu laboratuvarda sıhhat gayeli genel popülasyondan, profesyonel atletlere kadar insan hareketini tahlil etmeye imkan veren ölçümler yapılmaktadır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.